Jak jsme kupovali kotlík, opravdovej čarodejnickej! Teda skoro...

srpna 28, 2016Jednoho slunečného rána v našem novém a ještě nezařízeném bytě rozhodl můj muž, že je třeba vybavit domácnost o tu nejdůležitější kuchyňskou položku. „Musíme koupit kotlík!“ zavelel rázně. „Kotlík? To jako ten čarodějnický?“ ptala jsem se rozespale, zatímco jsem si  mnula oči. „Nó…skoro,“ odpoveděl muž.

Čekala jsem tajemný výlet do Budapešti, ve které zapadneme do odlehlé ulice plné podivných lidí a kde si v jednom zaprášeném krámku vybereme ten správný kotlík. Bude nás obsluhovat stará čarodějnice v zeleném hábitu se špičatou čapkou a dlouhatánským nosem. Skřípavým hlasem nám bude nabízet kotlíky cínové, měděné, nové i  použité, na kterých bude ještě zaschlá dračí krev.  Možná, že si pak zajdeme i na máslový ležák a koupíme sovu, ale určitě se stavíme v knihkupectví pro nejnovější vydání lexikonu kouzel.

Přítel zaparkoval před Tescem těsně za maďarskými hranicemi.
Myslím, že nikde v Evropě nenajdete v oddělení "zahrada" bizarnější pohled. Zatímco v Čechách je plné grilů, houpaček a zahradního nábytku, v Maďarsku je to jeden vyskládaný kotlík vedle druhého. Maďaři totiž negrilují, ale vaří gulášek, rybí polévky či kohoutí perkelt ... Pěkně na trojnožce zavěšený.
Po pečlivém zvážení, ovšem bez rad zkušené čarodějky, jsme koupili černý kotlík střední velikosti a zaplatili u slečny s náušnicí v nose, rtu a obočí, černými vlasy i nehty a naprosto bílým pudrem na tváři. Chyběly jí pouze černé šaty s rukávy z krajky a vysokým límcem a ta špičatá čapka. Tolerantně jsem jí nedostatek odpustila.

Řeknu vám...takový kotlík, to je vážně skvělá věc. Z jednoho kotlíku totiž nakrmíte půlku vesnice a ještě vám toho zbyde tolik, že zbytky budete muset jíst další tři dny. Maďaři navíc milují vařit pod širým nebem nehledě na venkovní teplotu a počasí.  To se takhle sejdou přátelé u společného kotlíku a jako hladoví supi krouží kolem, šťouchají vařečkou do masa, udělují rady kuchaři, dohlíží na celý průběh a pochopitelně...vyhánějí červa domácí pálenkou.  Ale o maďarských mejdanech zase až jindy...


PS:
Pokud jste také fandové Harry Pottera jako já, mohlo by vás zajímat jedno místo, kde se plní sny a kde je možné koupit hůlku od Olivandera, vypít dýňový džus a přečíst si Denního věštce. Je to sice drobínek z ruky, ale určitě to stojí za to: Hollywoodská studia a The Wizardning World of Harry Potter! Alias splněný sen každého jedince, který si dovolí občasný útěk z reality do fantasy.

 Takže já začínám šetřit, přátelé.

Odkázek: http://www.universalstudioshollywood.com/harrypotter/
You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...