Moje knižní pětka

listopadu 04, 2016

Podzim je tu. A s ním chlad, mlhy a moje neustále studené nohy a červený nos. Ale taky je tu čas domácího svařeného vína, vůně skořice, teplého jablečného závinu s vanilkovou zmrzlinou...a knih.

Podzim a zima je pro mě ideálním časem, kdy si zalezu s teplými vlněnými ponožkami pod deku a spolu s teplým čajem vychutnávám příběhy, kteří nám tu na věčnost zanechali jiní. Nasávám atmosféru starých časů, unikám do vysněných světů a směju se nahlas veselým příběhům.
A protože už je to zase tady, napadlo mě podělit se o svých pět nejoblíbenějších knih, ke kterým se vždy ráda vracím.


Saturnin, Zdeněk Jirotka
Tento román si mě získal pro svůj nesmírně laskavý humor. Pokaždé když jej čtu, tak mám dojem, že mě autor hladí po duši a proto ho čtu často a znovu a znovu. Saturnin je jednoduše moje srdeční záležitost a kdybych si měla za celý život přečíst jen jednu knihu, tak bych si vybrala tuhle.
Harry Potter, J.K.Rowling
Jako bych viděla, jak se spoustě z vás protočily panenky :D Ale je to tak. Nikdy v životě jsem nečetla žádnou knihu, která by mě dokázala tak úžasně vtáhnout do fantasy světa. Jakoby to bylo včera, když jsem se začetla do prvního dílu. Pamatuji si, že jsem dva dny nedýchala, nepila, nejedla a nespala, jenom četla. Je pravda, že dnes u knih paní Rowlingové pravidelně dýchám, ale to nic nemění na tom, že každý díl četla už asi stokrát a ještě stokrát budu.

Pýcha a předsudek, Jane Austen
Klasika. Láska,peníze, pýcha a předsudek…co chtít od románu víc? Ta uhlazená řeč, urostlý bohatý pohledný muž, mladá dívka s krásnýma očima…to prostě musí klapnout. Já mám Jane Austen moc ráda a její knihy mě provázejí na nejednu dovolenou a do nejedné vany, ale Pýcha a předsudek je z nich mojí oblíbenkyní.

Deset malých černoušků, Agatha Christie
A nejen oni. Od Agathy mám téměř kompletní sbírku detektivních románů a až na pár výjimek jsou všechny skvělé. Velkou výhodou je moje krátkodobá paměť, takže si je můžu po pár letech přečíst znovu a stejně se divím jako malá, kdo je vrah.

Dekameron, Giovanni Boccaccio
Důvod proč tak často sahám po Dekameronu, jsou krátké příběhy. Někdy nemám chuť začínat číst novou knihu, ale přeci si chci zpříjemnit večer četbou a to je pak Dekameron správná volba. Krátké a zábavné příběhy jsou milým společníkem k vínu a dobře vyzrálému sýru.

Doufám, že vás můj výběr inspiroval a četbě zdar!


You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...