Tak šenkýři, nalejvej!

února 03, 2017

Buschenschank patří jednoznačně k pokladům rakouské kuchyně. Není to pokrm ani tajná ingredience…tak o co jde?

Buschenschank je šenk nebo krčma, která není jen tak obyčejná. Je totiž kouzelná!
...a plná domácího vína, moštů, salámků, šunynek, paštiček, sádlíček se škvarkama, pomazánek, špeků, sýrů, domácího chlebíčku...servírovaných přímo od chovatelů a pěstitelů.
Takže…Buschenschank (čti bušenšank) je "hostinec", kde jsou podávány jen produkty od onoho zemědělce. Čili zemědělec má kravičku, slepičku, ovečku, políčko, ovocný sad či vinici a tak...a co si sám udělá, to pocestným servíruje na dřevěném prkýnku a sleduje, jak se hosté rozplývají.
Je to Bio? Přátelé...tohle je bio bio bio…že to snad ani víc bio nejde, protože přísné podmínky, které musí šenkýři dodržet, prý vychází ze zákonů stanovených Josefem II..
Buschenschank ovšem nenajdete po celé zemi, alebrž pouze ve Vídni, Burgenland, Niederösterreich a Steiermark. Takže jestli jedete na léto k Bodamskému jezeru, máte pech. Jestli jedete do Chorvatska a najdete si čas na občerstvení, máte vyhráno.

---- ---- ----
Tak dobrá, už sedíte na terase v Buschenchank s výhledem na Riegersburg (což je hrad) a slunce romanticky zapadá za hrad a jeho rozsáhlé vinice. Je krásně vlahý večer, na stole stojí sklenice báječně vychlazeného bílého vína a vy bloudíte očima po jídelním lístku. Co si jenom dát? Nemusíte váhat dlouho. Nejznámějším a nejoblíbenějším pokrmem je Brettljause. Nenechte se mýlit názvem, že jde jenom o sváču. Věřte, že budete mít co dělat, abyste všechno spořádali a dost možná si necháte zbytek zabalit s sebou. Brettljause je prkénko nacpané právě těmi šunynkami několika druhů, sýry, salámky, vejci, zeleniny atd. Pro region Steiermark (Štýrsko) je ikonický dýňový olej a výrobky z dýní obecně, takže si budete moci smlsnout i na dýňové pomazánce, která je prostě famózní.
Takže otřete sliny a určitě si nějaký výlet do Buschenschank naplánujte. Zvláště, máte-li rádi kvalitu a domácí stravu za příznivou cenu. Jedna porce totiž vyjde cca na 6 Eur. A za takovou cenu se v Rakousku najíte jen těžko.
Buschenschank v Riegersburg jsem vybrala proto, že je to vážně nádherné místo, ale těchto šenků najdete samozřejmě spousty a spousty.
(Takhle to tam vypadá: Kuk semka)

Šenkům zdar a brettljauzičkám zvláště.You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...