Jak jsem se ocitla v Rakousku

srpna 29, 2017

Ráda bych vám vylíčila peripetie se stěhováním, sháněním bytu, prázdným kontem, místním podsvětím a nemravnými návrhy u pracovních pohovorů, ale bohužel. Přesun do Rakouska běžel jako po drátkách.


Herzlich willkommen, Fräulein.
Do Vorarlberska jsem dorazila s kufříkem, pár knihami v podpaží a penězi od mamá do začátku, která si rychle spočítala, že je výhodnější poskytnout dceři emigrační starter budget, než ji následujících deset let živit a dokola prát ponožky.

Přistěhovala jsem se za svým tehdejším partnerem, který už v Rakousku bydlel několik měsíců a  který stihl vše zařídit – ubytování, zaměstnání i pravidelný odvoz popelnice. To je, prosím, ideální varianta, jak se do zahraničí přesunout. Nejen, že člověk přijede do zařízeného bytu, ale díky partnerovi se necítí opuštěný a sám a má tu cestičku přeci jen už trochu vyšlapanou.

Přijela jsem zkrátka jako princezna, které u auta rozbalili červený koberec táhnoucí se až k domovním dveřím. Bylo navařeno, šampaňské se chladilo a na zvonku již bylo moje jméno.

Ráz na ráz
Stalo se to tak. V lednu 2013 n.l. jsem v Praze obhájila diplomku a na začátku února jsem si už vařila čaj v bytečku ve Vorarlbersku, kde jsem zároveň docházela na intenzivní kurz němčiny, na kterém se  ukázalo, že si s ekonomickou němčinou nevystačím. Že je sice báječné, že ovládám slovíčka jako neodvolatelný akreditiv a dobropis, ale 10 dkg šunky si za to v potravinách neobjednám. Jazykový kurz se ukázal jako skvělá volba do začátku, protože jsem se navíc seznámila s místním dialektem, který je významně odlišný od spisovné němčiny.
Ve volných chvílích jsem hledala práci a rozhodla jsem se, na rozdíl od mnoha jiných nově příchozích, nepodceňovat. Hledala jsem práci, která by mě bavila a zároveň rozšiřovala moje teoretické znalosti nabyté ve škole. V březnu, druhý den po skončení kurzu, jsem nastoupila ke švýcarské módní firmě jako vedoucí pobočky se sedmihlavým týmem. Já, děvče s diplomem, na kterém ještě nezaschnul inkoust, bez zkušeností a příšernou němčinou. Punk´s not dead.

Z pekla štěstí? Jo.

Od té doby uplynulo hodně vody. Vorarlbersko jsem vyměnila za Štýrsko, švýcarskou firmu za italskou...ale o tom zase někdy jindy.

One way ticket
Jak se žije v ostatních zemích světa, nevím. Ale vím, že v Rakousku je nádherně jednoduché zapadnout, získat pocit domova a cítit se dobře. Bohužel, je to velmi nebezpečné tehdy, plánujete-li někdy návrat zpět do Čech.

Ačkoliv zanecháte v českých luzích a hájích rodinu, přátele, svého oblíbeného řezníka a paní Marušku v trafice a až bolestně si uvědomujete, že druhá kavárna Slavia na světě prostě není, přátelští Rakušané, čerstvý vzduch, malebná příroda a vynikající kvalita potravin vám to vynahradí. A pokud se usídlíte někde poblíž lyžařských středisek, získáváte nedocenitelný bonus navíc a argument, proč by vás všichni Češi rozhodně měli navštívit. A to si pište, že to udělají.

Jestli v sobě máte silné puzení opustit rodnou hroudu a vydat se na zkušenou - neváhejte. Fandím vám. Zvláště pak jste-li mladí, bezdětní a v zemi vás nic nedrží. Pak nemůžete nic ztratit a naopak získat můžete hodně.
Třeba nadhled na svůj minulý život, možnost poznat nové bytosti s různými názory a náboženstvími a pochopit, že i oni mohou být nesmírně milí a přátelští. Rozpustit stereotypy a předsudky ve vaší hlavě. Osahat si jiné způsoby myšlení i životního stylu a následně si vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce.
A v případě Rakouska i dvojnásobnou mzdu...
...a  to se, Horste, vyplatí.


You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...