Moje velká maďarská svatba - Tak jsme plánovali díl I.

srpna 17, 2017


Naplánovat svatbu to není žádná maličkost. Zvláště pak česko-maďarskou vesnickou veselku. 

Že se svatba odehraje v malé vesnici na jihu Maďarska, vyplynulo z argumentů, které obě strany předložily. Vyšlo totiž najevo, že ze strany Maďara bude hostů trošinku více, než ze strany nevěsty a jejich mezinárodní přesun by byl tudíž komplikovanější než přesun Čechů na jih. Ale nepředbíhejme...

Datum svatby se ustálilo na příští léto a začala fáze plánování. Jenže kde začít? Chvíli jsme na sebe s Maďarem bezradně koukali, pak si otevřeli víno a rozhodli se, že začneme seznamem hostů.

Jedno bylo jasné; na naší svatbě se objeví hosté z Čech, Maďarska a Rakouska. Ze třech zemí ve kterých se mluví jiným jazykem a kde svatby probíhají odlišně.

No, potěš koště.

Usedli jsme za stůl, každý s čistým listem papíru a tužtičkou a dali se do práce.

Chvilku jsem smolila seznam svých příbuzných a kamarádů a brzy bylo jasné, že se pod čtyřicet lidí nedostanu. No jo no. Nasypala jsem si brambůrky do misky, dolila sklenku a čekala, s jakým číslem se vytasí Maďar. 

Za nekonečných deset minut jsem měla svůj papír pokreslený srdíčky a jinými ornamenty, které měly podtrhnout svatební atmosféru. Sklenici prázdnou a brambůrky dojedeny. Začala jsem znuděně bubnovat prsty do stolu. Úúúúúž?

Maďar stále něco psal, škrtal a přepisoval, načež mu došla tuha a žádal ořezávátko. Tužku důkladně ořezal a s vysoce koncentrovaným výrazem alá nerušit, vymýšlím tu čtvrtý Newtonův zákon tvořil dál. Když jsem mu nabídla rýsovací náčiní a kalkulačku, vztekle cosi prsknul v maďarštině.  

Trvalo to věčnost. Drobínek jsem znejistěla, co tam takovou dobu píše a abych utišila nervy, rozbalila jsem si čokoládu.

„No tak?“ zeptala jsem se lehce netrpělivě s lehkým podezřívavým tónem a čokoládou v koutcích.

„Chvilku, ještě chvilku…“ odpověděl Maďar, aniž by zvedl oči od seznamu.

Dalších deset minut pryč a já načala müsli tyčinku. „Ehm?“ zakašlala jsem významně, když jsem polknula poslední sousto.

„Už jsem skoro na konci,“ mávnul mi netrpělivě před obličejem tužkou.

Po dalších deseti minutách se mi začalo dělat nevolno z toho všeho cukru a soli a musela jsem si lehnout na pohovku.

Maďar vstal ze židle a vykřikl slavnostně: „Sto padesát!“

A mně zaskočila makaronka.


---


Tak si říkám, že svatba je až za rok a do té doby se třeba ještě ukáže, že má Maďar roztomilé okaté osmileté dítě s ještě okatější Maďarkou někde v Segedínu a já se téhle akci o velikosti letního rockového festivalu vyhnu. Ale jestli ne…


…tak vám řeknu, přátelé, že tohle bude ještě zajímavý…

You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...