Co kdyby? Vážné vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky

října 13, 2017

 
Kdy bude mít profil na Facebooku více mrtvých než živých lidí? Kdyby se všichni obyvatelé planety pár týdnů stranili ostatních, nevyhubila by se rýma? Jakou silou bych musel vystřelit puk, aby dokázal zatlačit brankáře do sítě?  Jak velkého výkonu je Yoda schopen pomocí Síly? No, aha?


Já nejsem žádná edukovaná literární kritička s brýličkami, drdolem a orlím nosem, která dokáže pět minut po přečtení knihy zanalyzovat vše, co lze na knize zhodnotit. Na to nemám dost výrazné obroučky na brýlích, a tak se psaní recenzí raději vyhýbám. Jenomže u téhle knihy musím udělat výjimku.

Proč? Protože je geniální.

Co kdyby? Vážné vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky, Randall Munroe


(obal knihy)


Randall Munroe není žádný amatér a bláznivý teoretik, nýbrž bývalý vědec z NASA z oddělení robotiky a bláznivý teoretik. A protože pan Randall je nadprůměrně vzdělaný muž, začali se na něj obracet lidé s otázkami, se kterými si nevěděli rady. Leckdy absurdními, leč zajímavými;

Pane Munroe, máme vůbec dost energie na to, abychom mohli evakuovat ze Země celou stávající lidskou populaci?
A pane Munroe, co by se stalo, kdyby někomu zmizela DNA?
A mohl by na nějakém asteroidu žít Malý princ?

Já vám povím, že je mi až někdy Randiho líto. Jen si to vezměte. Je večer, klid a pohoda vládne domem a Randi po cestě do postele ještě mrkne rychle do meilu. A tam to je. Otázka. Absurdní, ale velice důmyslná. Randi si ji přečte a okamžitě mu začnou šrotovat závity: "Mno...takhle by to možná šlo, jen kdyby...to bych, ale potřeboval vědět, jestli...a za těchto podmínek...kde mám hergot kalkulačku?" No a už to jede.

Já to znám. Já to mám taky. Občas mě napadne nějaká hypotetická bejkárna, která nedá mi spát. Naštěstí ale máme Randiho, na kterého se můžeme obrátit, přehodit na něj svoje dilema a jít v klidu do postele.

A pan Munroe za to bude ještě rád. Protože bude mít materiál do nové knihy.

Kniha Co kdyby? je učiněný poklad, protože, koho by nezajímalo, z jaké výšky bychom museli upustit steak, aby se uvařil ještě dřív, než by dopadnul na zem? Aha? Jste teď napjatý jako kšandy, jestli budu spoilerovat? 

Mnó…tak jo. Výjimečně.

Spoiler
Upustíme-li steak asi z 250 km (což je zhruba rozmezí nízké oběžné dráhy Země), dosáhne naše večeře rychlosti Mach 6. Problémek je, že při hypersonických rychlostech dochází k zuhelnatění povrchu, který je nepevný a dochází tak k jeho ofoukání. Střed masa ovšem stále zůstává téměř syrový.

Takže recept pro ty, kteří upřednostňují krvavý steak? 
„Vyhoďte svůj steak ze suborbitální rakety, pošlete pro něj záchranný tým, ofoukejte ho, znovu ho ohřejte, odřízněte všechny příliš spálené kousky a dobrou chuť.“ (citace z knihy) 

Forma
Kniha má namísto kapitol otázky. Pod každou otázkou se nachází několik stran textu osvětlující danou problematiku lehkou, blbu-vzdornou formou. Sice se autor sem tam vytasí se vzorečkem či grafem, ale je možné dělat, že jste ho přehlédli a číst dál. Pokud nechcete číst vůbec, pak se můžete pouze chichotat přiloženým komiksovým obrázkům.

Jakou maximální rychlostí by člověk mohl najet na retardér, aby to ještě přežil?


(obrázek z knihy)

Iluminace
Velice pozitivně hodnotím ilustrace v knize. No, ilustrace…obrázky. No, obrázky…čmáranice rukou jsou to. Ale zato neobyčejně zábavné čmáranice, za které ode mě Randi dostává bezvýznamné plus.
V podstatě jde o komiksy. Randalla začaly komiksy asi hodně bavit, protože jim vytvořil internetovou stránku (kuk semka). Témata nejsou pouze vědecká, ale třeba i milostná. O oblíbenosti svědčí návštěvnost stránek, která se prý podle autora pohybuje v milionech týdně. No, jen aby ho dědeček Hříbeček neproměnil v medvěda, když se tak chvástá (ano, to píše bledá závist - moje).

(a překvapivě opět obrázek z knihy - týkající se odstředivé síly na rovníku, chichi)


Za kolik?
No, trošinku hlouběji si do kapsy sáhnete. 399 kaček na dřevo za knihu. Za to si můžete koupit zhruba 40 koblih s marmeládovou náplní, což je, myslím, velice lákavé. Ovšem Vánoce se blíží (Že ne? A už jste se byli podívat v obchoďáku?) a přece si nebudete psát Ježíškovi o jídlo, že… Na Vánoce je třeba vyhodit si z kopýtka a zruinovat konto rodičům, příbuzným a partnerům. Navíc koblihy se strašně špatně balí, což je pádný argument ve prospěch knihy.

Celkové hodnocení
Já jsem nadšená!
Jednoduše, kniha a já tvoříme harmonický pár.  Občas si takhle večer otevřeme víno, zalezeme si spolu pod deku, mazlíme se a je nám moc dobře. Já si nemusím klást blbé otázky, protože už to udělali jiní lidé za mě. Je v tom mnoho dětinské radosti z dělání něčeho zbytečného a přesto povznášejícího.

A to já ráda.

PS: Odpověď na profil zemřelých na FB: Asi po roce 2060. Pro více informací naběhněte k vašemu knihkupci.

You Might Also Like

0 komentářů

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...