Pitomci na rakouské dálnici

listopadu 29, 2017

Jen si to představte. Jedete po dálnici, posloucháte příjemnou muziku, když tu se zničehonic v protisměru ocitne automobil, který se nebezpečně řítí přímo proti vám. V poslední moment strhnete volant a vyhnete se šílenci, který vás mále připravil o život. Špatný sen? Ne tak docela...


O tom, že Rakušanům přebývá jeden gen, který je nutí vstávat nelidsky brzy, už jsme si říkali (článek Gen Austria). Ale o tom, že jim jeden gen na oplátku chybí, ještě ne. A to sice gen, který dokáže řidiče správně navést na dálnici.

Možná, že už se vám stalo, že jste si po cestě do kamsi na rakouské dálnici vyslechli v rozhlasovém dopravním zpravodajství naléhavou zprávu o Geisterfahrerovi. Geisterfahrer je rakouský fenomén. Jde o řidiče, který po zatmění mozku najel na dálnici do opačného směru.

Možná, že jste se ptali sami sebe, zda nemáte slyšiny? Přeci není možné, aby nějaký blbec najel na dálnici do opačného směru?

A hle! Ono je tomu právě tak.

Samozřejmě, stát se může komukoliv cokoliv. Koneckonců i řidič je jen člověk a já mám pro lidské chyby pochopení, ale…

…ale Rakušani? Nejvyšší počet Geisterfahrerů byl v roce 2004. Tehdy bylo zaznamenáno 550 případů. Asi dávali řidičům něco do vody, nebo co...Od té doby naštěstí čísla klesají, ale i tak se nám to v roce 2016 zastavilo na 363, což je sice nejméně v historii, ale i tak vychází jeden Geisterfahrer za den.

To potěš koště, teda...

Čili, ráda bych teď napsala, abyste se nebáli šílence v protisměru, že se to stává výjimečně a pravděpodobnost, že na dálnici zamáváte protijedoucímu autu, je téměř nulová…ale bohužel. Takových Geisterfahrerů je v Österreichu jako preclíků na vánočním trhu.

Také bych vás ráda uklidnila, že ten chudáček zmatený řidič, si okamžitě chybu uvědomí, ihned zajede ke krajnici, zastaví auto, bleskurychle se vytasí s výstražným trojúhelníkem a dá si sto otčenášů za to, že ohrozil ostatní řidiče…jenže ani to není pravda.

Ten pitomec jede třeba třicet kilometrů v rychlém pruhu, dokud si jednoduše nedojede, kam potřeboval! Vrátit knížku do knihovny, asi...

A tak pokaždé, když rádio ohlašuje dalšího Geisterfahrera, musím se plácnout do čela a nechápavě kroutit hlavou. Je tohle normální? Vždyť téměř u každého nájezdu na dálnici je v protisměru obří žlutá cedule s velikánskou dlaní, ve které je červený symbolu zákazu vjezdu a ohromné dva nápisy FALSCH (jedeš špatně, troubo) a STOP. Někdy jsou ty cedule dvě. Z každé strany jedna, aby vytvořili řidiči slavobránu (spíše blbobránu). A stejně tam vjedou...

V tomhle musí mít opravdu prsty jedině vadná genetika, jinak nevím.

Tákže, pokud budete projíždět Rakouskem a uslyšíte, že je Geisterfahrer na vaší cestě, tak nepředjíždějte pomalejší auta. Držte se v pomalém pruhu, protože ten trouba si to hasí v proti směru ve vašem rychlém pruhu a nikdy nevíte, kdy s ním budete mít tu čest. Až trouba sjede z dálnice, budete o tom informováni opět prostřednictvím rozhlasu. Hlášení probíhá v němčině i angličtině.

Jestliže v autě nemáte nastavené automatické vysílání dopravní situace, můžete si jej naladit na stanici Ö3, která je povinna o Geisterfahrer informovat a navíc nehrají špatné písničky. Sice je každá třetí Despacito, ale tak v rámci možností, že...

Riziko pitomce na silnici, prosím, nepodceňujte. Ačkoliv celá situace zní humorně, právě tito řidiči způsobují nejhorší nehody.

Ale abychom nekončili tak dramaticky, povím vám anekdotu, na kterou jsem narazila na transparentním účtu našeho pana prezidenta, kam se chodím odreagovat a zvednout si náladu, když vycítím, že na mne padá trudomyslnost.


Přijde kůň do banky a říká: „Dobrý den, rád bych si založil koňto.“


Chňa, dobrý co?


Tywe, Terezo, běž dělat něco užitečného radši....

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Lidi co si takto špatně najednou dost často nejednají tak jak mají a prostě to risknou s tím, že se pak někde otočí. Správně by měli zajet ke krajnici a zavolat na policii, aby je bezpečně vyvezli pryč. Jenže kdo to tak dneska dělá, když všichni tak pořád spěchají.

    OdpovědětVymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...