Protiklady

března 22, 2018

Že se protiklady přitahují, všichni víme. Ale že po delším společném soužití přivádí rozdílnost povah partnery k šílenství, to se z jakýchsi záhadných důvodů tají.

Pro příklad nemusím chodit daleko, jeden mám přímo pod nosem.

Maďar…

…je ve svém okolí známý tím, že miluje pořádek v dokumentech, fakturách a jiných papírech. Nutí všechny okolo třídit svůj život do průhledných fólií a zakládat je podle obsahu do správně nadepsaných šanonů.

Pyšně jako páv chodí kolem regálů s pečlivě vyskládanými šanony a myslím si, že když se nikdo nedívá, tak je i nepozorovaně hladí.

Abyste pochopili, jak je to vážné, tak si představte, že když jsem mu předložila pozitivní těhotenský test, velmi se radoval a na oslavu příchodu potomka se nešel opít do místního hostince, alebrž obřadně založil nový šanon s názvem – miminko, do kterého si později na první stranu vložil obrázek z ultrazvuku, architektonické náčrty dětského pokoje, gynekologická vyšetření a tak podobně.

Později na mě velmi tlačil s výběrem jména. Když jsme se dohodli, napsal jej na hřbet pořadače, čímž vyloučil další spekulace o jménu, neboť co je na pořadači psáno - to je dáno.

Tuším, že jen jednou v životě zapochyboval, jestli budu dobrá matka jeho dítěte a to tehdy, když vzal do ruky miminkovský šanon a z jeho útrob vypadl list papíru. Jen tak. Samovolně. Jelikož nebyl uchycen do fólie. Ano, byla jsem to já, ten ignorant, který se neobtěžoval vložit papír do folie a jen ho lajdácky vložil do šanonu. Na jeho nevěřícný pohled, zatímco se list snášel k zemi, jen tak nezapomenu. Dost zřetelně se mu v něm zrcadlilo slovo nezodpovědnost.

Dodnes, když má Maďar chuť vybít energetický přetlak, vytáhne z regálu můj šanon, zuřivě v něm listuje a vykřikuje věty jako „Panebože, jak můžeš takhle žít!“, „Taková nesystematičnost!“ a moje nejoblíbenější „Co ty bys beze mě dělala!!!“

Má svým způsobem pravdu. Já nemám ráda administrativu a kdybych se o platby za elektřinu musela starat já, pravděpodobně by nás do měsíce vypli.

Přesto si myslím, že problém není v mojí nesnášenlivosti k papírům, ale že Maďara jednoduše rozčiluje, že se celý můj život vejde do jediného, byť tlustého pořadače a že moje faktury za telefon nejsou seřazeny podle data. K šílenství ho dohání fakt, že některé dokonce chybí. Hlavně ty, které jsem ani neotevřela a rovnou vyhodila. Což mu pochopitelně neříkám.

Jenomže jak je Maďar až úzkostně pořádný v oblasti dokumentace života, je až zarážející, že máme takový nepořádek v zahradním domku.

Není mi zcela jasné, jak je možné, že člověk, který je schopen rozškatulkovat každý nesmysl do zvláštního pořadače, není sto pochopit, že i zahradní domek musí mít svůj řád a systém, jinak v něm zavládne chaos a v jeho útrobách nenajdeme ani motyčku.

Dle mého názoru by měl být zahradní domek rozdělen do několika částí - zahrada, bytové dekorace, kuchyně, gril a jeho komponenty, lyžařské vybavení a tak dále.

Jenomže pan Šanon vejde s nějakou věcí do zahradního domku a mrskne to na první volné místo, které uvidí. Což naruší systém a způsobí mi hysterické cukání v oku.

To už nemluvím o Maďarově zálibě skladovat prázdné krabice.

Jsme hrdí vlastníci miliónu krabic – od těch nejmenších krabiček okem sotva viditelných po hromné krabice od televizoru, neboť, jak říká Maďar, by se mohly na něco hodit. Náš zahradní domeček je proto z půlky naplněn kartonem, který ubírá místo důležitějším nepotřebným věcem a navíc významně zvyšuje jeho hořlavost.

Dobrá.

Já jsem bohém v oblasti dokumentace, ale na druhou stranu špatně snáším chaos v domě. Hledám-li nějakou věc déle než pár vteřin, chytám, jak se mezi mladými říká, nerva. A tak důsledně lpím na tom, aby každá věc měla své místo.
Zatímco Maďar je úzkostlivým strážcem papírů, ovšem nůžky je schopen bez nejmenší výčitky svědomí uložit do jiného šuplíku, než kam patří! Jenže kam bychom potom jako lidstvo došli, kdyby tu nebyl Ordnung?! No? No, nic...každý z nás je prostě trochu blázen, že...

Takže asi takhle…

…protiklady se možná přitahují, ale to jen do doby, než spolu musí žít. V praxi to znamená, že jestli Maďar ještě jednou poruší řád v domku, zpřeházím mu názvy šanonů.

A bude.

Válka, asi. 


You Might Also Like

6 komentářů

 1. Tak to se pěkně doplňujete! :D Já jsem zastánce toho, že se možná protklady přitahují, ale dobře se spolu žije lidem, kteří mají podobnou povahu. Naštěstí jsme si s mým manželem povahově dost podobní, i když ve svých šanonech má určitě větší pořádek, než já, ale tak extrémní to s ním ještě není :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, doplňujeme, ale také se vzájemně velmi prudíme ;)

   Vymazat
 2. Parádní článek! :) Úplně vidím mě a mého přítele. Občas je to u nás pořádný boj. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Pan Šanon :D :D

  My s přítelem jsme taky dost rozdílní lidé.. On potřebuje mít pořádek ve všem! Já potřebuji mít ve všem chaos, abych se tam vyznala.. kromě mé skříně.. tam musí být naprostý pořádek a nechápu, že můj muž si dokáže jen tak uložit triko do police, do které nepatří! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyznat se v chaosu, to už je vyšší dívčí :D

   Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...