Proč číst blogy místo knih

května 23, 2018

„Dobrá práce, autore,“ řeknete si po dočtení knihy, jenže počkat, to není spravedlivé. Musíte říci: „Dobrá práce týme – spisovateli, editore, překladateli, korektore, nakladateli, distributore a zkrátka vy všichni, kteří jste se na knize podíleli.“

↞↞↠↠

Asi nikoho v dnešní době nepřekvapí, že kniha, pokud není vydaná samo-nákladem, je týmová práce.

Není výjimkou, že do nakladatelství dorazí lehce nadprůměrný rukopis, který má potenciál, či dobrou myšlenku a zkušený editor jej následně svými zásahy povýší o úroveň a přetvoří ho v bestseller. A také je docela možné, že v původním rukopisu byla docela jiná zápletka a jiné postavy. Jednoduše, že nakladatelství autorovu představu o knize významně přepracovalo. Přesto je na hřbetu knihy jméno autora, kterého právě pomyslně plácáme po zádech za geniální počin.

Už možná tušíte, kam mířím…

Blog je oproti knize ryze autentický.

Málokdo z blogerů má byť i jednoho beta čtenáře, který by mu byl ochoten dávat zpětnou vazbu na každý článek, už jen proto, že najít nezaujatého beta čtenáře není vždy jednoduché.

Například tento blog beta čtenáře nemá, ale spoléhám se na to, že čtenáři by byli ochotni proti mně včas povstat, kdybych se dopustila významných prohřešků. Stali by se mými objektivními soudci a případně by provedli něžnou defenestraci z přízemního francouzského okna ven na terasu. 

Jediné čím můj text před publikací prochází, je bystré oko korektorky. Toť vše. Nikdo jiný podíl na blogu nemá a já jsem za tu volnost ráda. Blog bývá pro většinu z nás koníčkem, kde nejde v prvé řadě o zisk. A ani v té druhé, či třetí. Zatímco kniha musí zaplatit celý tým. Blog si proto může dovolit tolik svobody, že mu to kniha může tiše závidět.

A proto nepodléhejte dojmu, že kniha, kterou třeba právě držíte v ruce, je plně autentická. Pravděbodobně není a stěží může být. Jen málo autorů si může dovolit nakráčet do nakladatelství, třísknout řediteli rukopisem o stůl a nadiktovat si termín autogramiády.

Oproti tomu blogy jsou autorské v maximální šíři. Blogy vám dají necenzurovanou možnost nahlédnout přímo do mysli autora v dlouhodobém horizontu a pochopit ho. Můžete s ním sympatizovat nebo polemizovat, ale mluvíte přímo s ním o díle, které napsal on a nikdo mu do toho neremcal. Však si také nese autor zodpovědnost za blog sám. Šel s kůží na trh a buď sklidí ovace, nebo bude roznesen na kopytech čtenářů, a nebo zůstane jeho blog bez povšimnutí, dokud nezahyne jako bezejmenný voják mezi ostatními tisíci blogerskými obětmi. I to se může lehce stát skvělému blogu.


Namítáte-li, že blog těžko dosáhne úrovně knihy, pak s vámi musím souhlasit. Opravdu toho dosáhne jen těžko, ačkoliv nic není nemožné a několik výjimečně talentovaných autorů to dokázalo. Ovšem uvědomte si, prosím, že autor blogu je na všechno sám. Stylistikou počínaje, distribucí konče. Nikdo mu při práci za zády nestojí, kdo by mu škrtal přebytečné věty, tříbil sloh a za hrubou chybu udělil políček, ale o to víc jsou tyto texty reálnější a navíc je jisté, že k vám promlouvám sám autor. Blog je jednoduše přímá spojnice mezi čtenářem a autorem.

A tak zkuste místo četby knihy, kterou jste četli už třikrát ;), věnovat půl hodinku času některému z blogů a třeba také najdete půvab právě v té blogové literární "neohrabanosti" a upřímnosti.


Tvrdím-li, že je skvělé číst blogy, tuším, že by se patřilo na závěr uvést seznam blogů, kterými si já sama pravidelně krátím dlouhé chvíle. Taky tedy, prosím, tady jsou. Čtěte a bavte se:

MARTA KUČÍKOVÁ


Marta je Češka žijící v Itálii a jedna z vyvolených, kteří úspěšně přeměnili blog v knihu. Marta už není žádná mladá cácora nahánějící italského makaróny s větším než malým množstvím pomády ve vlasech, ale matka tří dětí se srdcem na správném místě, romantickou duší, skvělým smyslem pro humor a neskutečně čtivým stylem psaní. Mamma Mia, Marto, jak ty to jen děláš?!


SILWINIEL


Silwiniel si nedávno sbalila kufřík a vydala se vstříc dobrodružstvím s příchutí silného černého čaje s mlékem. Její kroky vedly na sever tajuplné Anglie. Ráda vás provede půvabnými anglickými městy a vesnicemi. Silwiniel nešetří fotografiemi, až se člověku skoro zachce koupit si bezhlavě letenku a vypravit se na ona místa osobně.STYLE BRUNCH BY PJ 


Autorka blogu Style and Brunch píše svižně, svěže a sem tam přihodí i fotky z Fashion week, díky čemuž se blog stává neodolatelný. PJ navíc zabalila svoje texty do nádherného designu, až oko přechází a závist se dere na povrch. Redakce Ještě pět minut, prosím si přeje, aby nás PJ bavila dál!


KOVÁKOVÝ PRINC


Svérázný blog bohémského Papina, který se pohybuje v prostoru mezi poezií, prózou a nekonečnem. Blog má spoustu tajemných zákoutí, ze kterých na vás může stejně tak dobře vyskočit skvělý článek, jako trol s kyjem v tlapě. Prostě nikdy nevíte…


JERRY WRITER 


Blog Jerryho o životní filosofii a tvůrčím psaní určitě patří k těm zajímavým blogům na scéně, kam člověk bezděčně zabrousí a pak se sám sobě diví, že už je tam zase. Výběr témat na blogu je široký a rozhodně stojí za pozornost. Go, Jerry, Go!


LITERÁRNÍ ALCHYMIE


Blog Katky Foltánkové je nabitý informacemi o tvůrčím psaní. Je motivací, inspirací a studnou moudrosti všem "pisálkům". Na blogu navíc najdete aktuální seznam literárních soutěží - to jen tak pro informaci, kdyby vás svrbělo pero v ruce (no, tak teď si nejsem tou formulací jistá...aby si to někdo nevykládal nějak necudně...ehm....).


DENÍČEK MODERNÍHO FOTRA


Deníček moderního fotra asi netřeba dlouze představovat. Dominik – otec na mateřské dovolené, Nataša – žena v práci, Čeněk – roztomilé dítě, pro jehož vrtochy nemá otec pochopení ani trpělivost😉. Dominik je mistrem svého řemesla a není tedy divu, že posílá do literárního oběhu jednu knihu za druhou. (pozn. red. jména ženy a dítěte jsou prý vymyšlená. Redakce, tedy já, se domnívá, že je vymyšlený i Dominik. Podle nás se v reálném životě jmenuje Evžen, nebo tak nějak.)Závěrem mi dovolte jedno skromné přání; kdesi v útrobách internetu leží jistě mnoho skvělých blogů, které by byla škoda nechat upadnut v zapomnění. Buďte tak laskaví, obětujte minutu svého času a vložte odkaz do komentářů, napadne-li vás blog, který bude mít svým čtenářům i zítra co říci. Sama se totiž již několik let pídím po zajímavých blozích, které obsahují poklady, ale je téměř nemožné je dohledat, neboť se šíří především šuškandou.
Tak mi, prosím, pošeptejte vaše oblíbené...

P.S. Abych předešla diskuzi, napíši ještě krátký dodatek; i já jsem knihomol a milovník knih a nedám na ně dopustit. Každý jednotlivý autor má můj nehynoucí obdiv, že dokázal to, o čem já jenom sním - napsat knihu. Smysl článku není popudit proti sobě dva tábory blogerské a knižní, ale poukázat na jejich mírnou odlišnost...koneckonců jsem těm papírovým drahouškům věnovala už několik článků: Když čtu, Prožij knihu, Moje knižní pětka.


P.P.S. Jak vidíte, srovnávám pouze blogy literárního charakteru. Po internetu běhá veliká spousta komerčních blogů, ale nechť jsou tyto jinou kapitolou...

You Might Also Like

15 komentářů

 1. Nadšenci a poskytovatelé wellness a fitness služeb se sešli, aby pro Vás psali ty nejlepší články o wellness lifestyle, zdravém životním stylu a prevenci! Inspirace, zamyšlení, motivace i recenze! To vše z vlastních zkušeností a praxe s klienty.
  http://www.gastroradar.cz/cs/

  OdpovědětVymazat
 2. Ono asi do velké míry záleží na tom, koho (a co) čteme: věřím, že u dobrých autorů, které mám ráda, nejsou zásahy v nakladatelství až takové. Ale máš pravdu, nikdy to nejde tak čistě od zdroje jako blog. Tak jako tak tisícerý dík za tipy, znám jen tři a zbytek ráda omrknu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Barboro, zdá se, že tvůj blog barborovepribehy.cz budu muset řádně prozkoumat, protože to, co jsem dosud četla, vypadá velmi slibně (a humorně) :)

   Vymazat
 3. Miluju blog Terezy (terezainoslo) a taky Anie Songe. A pak ráda píšu tady a když si někdy přečtu něco staršího, občas si řeknu: tyjo dobrej článek :-D www.jana-pernicova.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je pravda, že i na tyto dva blogy jsem narazila, ale přiznávám, že jsem u nich nezůstala a šla dál, ačkoliv Anie sleduji na sociálních sítích. Děkuji za tipy a na tvůj blog ráda mrknu!

   Vymazat
 4. Ty jo, nikdy by mě nenapadlo, že má dnes na knihy vydavatel až tak velký vliv. Já čtu hodně klasiku a převážně starší knihy, tak doufám, že tohle je spíš problém dnešních moderních knih.
  Byla jsem hrozně překvapená, když jsem se našla v seznamu doporučených blogů, moc si toho vážím! V poslední době nepíšu příliš dlouhé texty, spíš přidávám hodně fotek, tak si někdy říkám, že toho u mě ke čtení tak moc není...Ale třeba mě zas někdy políbí múza :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U starších knih asi takové zásahy nebyly. Na druhé straně mluvíme-li o zahraničních autorech, je tu významný vliv překladatele. Do jaké míry je přeložená kniha podobná originálu, když se do ní promítne práce překladatele? Jak moc je česká verze Shakespeara autentická? Jsou to takové drobnosti, ktere čtenář u blogu řešit nemusí. Ale to jsou jen takové myšlenky,které se mi honí hlavou, když držím knihu v ruce ;) myslím, že vedeš blog velmi dobře a já tvou práci oceňuji :)

   Vymazat
  2. S tím překladem je to pravda, proto čtu ráda knihy i v originále (pokud se jedná o anglickou literaturu). Díky moc! :)

   Vymazat
  3. Ještě jsem zapomněla zmínit své oblíbené blogy, tak tady je něco z toho, co ráda čtu:
   Vlasta na svůj mladý věk píše opravdu zajímavě a poutavě a ještě krásně fotí: http://vysvobozena.blogspot.co.uk/
   Jíťa přidává hlavně nádherné fotky a zážitky z cest: http://abitofjitt.blogspot.co.uk/
   Péťa píše zajímavě o knihách: http://www.ctenipodlavici.cz/
   Barbora se tu už objevila, je opravdu skvělá! https://barborovepribehy.cz/
   Radka píše zajímavé články z pohledu introverta: http://introvertnisvet.blogspot.co.uk/
   Hodně zajímavý blog se čtivými články je i tenhle: http://vkresle.blog.cz/

   Vymazat
  4. Děkuji za kopu tipů! To abych si na ně rezervovala hned několik večerů :)

   Vymazat
 5. Kouzlo knížek jsem objevila až v dospělosti, ale určitě je to tím, že ve škole nás do toho nutí. A to já nemám ráda. Za to čtení blogů mám ráda už od malička, ale bude to tím, že přečtení pár článků zabere pár minut a na knížku je potřeba více času, který se u mě špatně hledá. Záleží tedy, kolik volného času mám a podle toho se vrhu na nějaký blog nebo na knihu, tím je jasné kolik času mám teď :D

  www.ubarcidoma.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Barčo,díky za komentář a odkaz na Tvůj blog!

   Vymazat
 6. Deníček moderního fotra je úžasnej. :-D

  A zrovna ty patříš mezi typ blogera, který píše, jako by psal knihu. Každý slůvko se drží za ruku s dalším nadcházejícím a věty jsou v takové úžasné harmonii, kterou by jim mohl závidět kdejaký kvartet. Navíc máš nápady, které by mě samotnou nikdy nenapadly. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oooooooh, děkuji za krásná slova! Vážím si toho.

   Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...