Óda na podzim

září 24, 2018

Milé léto,

bylo si báječné a letos i nevídaně žhnoucí. Díky tobě jsme mohli trávit většinu času v bazénech a rybnících. Co mohli?! My museli! Vždyť si nám nedalo šanci a chtělo nás sežehnout na uhel.

Jaká úleva strčit si hlavu za tropických teplot pod hladinu chladných vod či otevřít řádně vychlazený nápoj pokud možno mírně alkoholického obsahu. Avšak díky tobě jsme všichni zdravě snědí, jako bychom snad pocházeli od rovníku, a naše těla jsou napumpovaná vitaminem D k prasknutí.
Z parků a zahrad jsi nám udělalo savany a pouště a jen ten, kdo dobrovolně finančně vykrvácel při zalévání záhonku, si dnes může zálibně prohlížet úrodu naplněnou v zavařovacích sklenicích se štítkem Léto 2018.

Ale teď už si pojďme podat ruku, poděkovat za tvůj přínos a ukázat na dveře, jimiž ty odejdeš a podzim vejde. Děkujeme, odejděte. Už tu není nic k vidění. Rozejděte se.


Podzime!

Ty hrdý představiteli hojnosti, plných sklepů zavařenin, kompotů a lísek s jablky. To, co léto zaselo, ty sklidíš a na úkor jeho slávy žít budeš. 
Malířem jsi, cákajícím barvy všude kolem sebe, křičícím: „Dívej se kolem sebe a žasni, než přijde zima, ticho a tma.“
Jsi vynikajícím hostitelem, který zve na procházku všechny rizikové skupiny, včetně alergiků, kardiaků a těhotných žen, svolávající Boha chladu na svoje nateklé končetiny.
Jsi múzou všech módních návrhářů a výrobců umělých kožešin. 
Jsi petrolejová barva rozlitá do očí dychtivých mladých dívek.
Klima máš chladné, ale jen tak akorát, aby se člověk po procházce těšil na teplý čaj a štrůdl. Jsi úleva a zklidnění se. Zavrtání se do měkoučkých dek s kakaem v jedné a milou knihou v druhé ruce.
Jsi vítr, který rozčísne vlasy (pokud ještě na hlavě zbyly) a odvlaje šálu pryč. Třeba do rukou osudové lásky, netušeně kráčející po chodníku. Ta šála je vaše? Ach ano, děkuji… pokračovat není nutné, všichni to známe z románů.
Jsi poezií, vepsanou do kvílení meluzíny a prózou věčně frfňajících jezevců domnívajících se, že žít lze jenom v létě. Hergot, zase podzim! 

Někomu se možná, milý podzime, nezavděčíš, víš?

Ale mně ano.

Já už jsem na tebe čekala.

Tak uka, co umíš...

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Jo podzime ... spíš "zimo" :) Doufám, že mi to barevné listí neodfuní zase nějaký orkán, že to stihne zoranžovět a zčervenat :)

  Obrázky z mlhy a éteru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě ;) slyšela jsem, že se Českem prožene hurikán. Ale snad to nebude tak hrozné a podzim se brzy dostaví i s celou svojí parádou. U nás v Rakousku je stále na svetřík a fouká je tak přiměřeně, aby spadla hruštička :)

   Vymazat
 2. Já vedra snáším dost špatně, podzim je moje nejoblíbenější období! A tady v UK si ho můžu užívat měrou vrchovatou! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že pro podzimní typy je Anglie úplné blaho :)

   Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...