Milá nastávající maminko!

listopadu 21, 2018

Milá nastávající maminko!

Tak a je to tady. Pod srdcem se ti tvoří nová bytost a tebe čeká téměř kafkovská proměna z ženy v matku. Dovol abych ti srdečně potřásla rukou a vychrlila na tebe svoje rady a dobře míněná doporučení.

Proč?

No, protože to se tak u těhotných dělá, víš?

Možná, že tě během těhotenství zaskočí, že všichni všechno vědí lépe než ty a mají na vše jasný názor. A je také možné, že tě lehce znepokojí, když si poskládáš všechny získané informace dohromady, že zjistíš, že si většina z nich protiřečí.

Ale věř mi, že já bych si nikdy netroufala nikomu radit, kdybych si sama cestou mateřství neprošla. Teprve teď, když chovám v náručí své dvouleté dítě a dívám se v čase zpět, musím uznat, že moje dívčí představy o mateřství byly zcestné, naivní a vůbec by se dalo říci, že jsem byla poněkud mimo.

Někdy si jednoduše musíme projít určitou zkušeností, abychom pochopili, jak se věci mají. A někdy potřebujeme ještě trošičku času, abychom mohli pohlédnout na věc s odstupem.

No a protože všichni všechno vědí a radami nešetří, proč bych se zrovna já měla upejpat, že?…


Těhulko, 

1) Zaprvé ti ještě jednou gratuluji k těhotenství!

2) Smím-li ti radit, kašli na předsudky o zamlčování požehnaného stavu a řekni o těhotenství alespoň jedné nejlepší kamarádce, ať už můžeš s někým sdílet svoji radost. Uvidíš, že se ti uleví, když si o tom budeš mít s kým popovídat a na koho vylít veškeré své nadšení.

3) S mateřstvím se ti změní život. Budeš každý den žasnout nad tím zázrakem, který se ti den po dni vytváří pod srdcem. Já vím, ten zvláštní pocit, že v tvém těle bijí dvě srdce je nepopsatelný, ale opravdu to není důvod vyplenit spořící účet během jednoho týdne za roztomilá malinkatá bodýčka, odsávačky, hnízdečka a krémy na zadeček. Zachovej klid a zhluboka dýchej.

4) První trimestr bývá řehole. Připrav si proto sadu výmluv pro okolí, proč jsi unavená, blinkáš na každém rohu a usínáš i ve stoje. Věř mi, dřív nebo později je budeš potřebovat. Nejosvědčenější je „střevní viróza“, „nepiju, protože mám antibiotika“ a „přechozená chřipka“. Když si pár výmluv nacvičíš předem a nebudou ti u toho žhnout plamínky radosti v očích, možná, že ti to i někdo uvěří.

5) Příliš často si nehlaď bříško, nebo na sebe těhotenství práskneš a navíc ti bude tvrdnout.

6) Druhý trimestr máš za odměnu. Mělo by se ti už udělat dobře, energie se ti také vrátí, bříško se půvabně vypoulí a bude na čase tu radostnou zprávu roztrubovat všude kolem sebe. Halelujaaa.

7) Až tě poprvé miminko kopne do nějakého z tvých vnitřních orgánů, budeš nejšťastnější na světě a budeš ho povzbuzovat, aby koplo znovu. „No kopni maminku ještě do ledviny. Jej, koplo! Božínku, to je krása!“

8) Uvidíš, že se na návštěvy u ženské lékařky začneš těšit. To proto, že na ultrazvuku můžeš sledovat svoje miminko – nejprve jen šmouhu s bijícím srdíčkem a později bytost, nenuceně si cucající palec a hrající si s pupeční šňůrou, která ti možná i zamává.

9) Fotku z ultrazvuku budeš nosit stále u sebe a strkat ji na potkání každému pod nos. Ale je to v pohodě, vážně, to dělají ty těhotenské hormony a lidé pro ně mívají pochopení. Jen jim citlivě otoč fotku, když ji budou držet vzhůru nohama, zatímco ti budou chválit potomka.

10) Až budeš vědět pohlaví miminka, tak si ho napiš na čelo. Je to jednodušší, než sto tisíckrát odpovídat na nikdy nekončící dotazy ohledně pohlaví. Jestli se rozhodneš nechat se překvapit, tak se připrav na nikdy nekončící dotaz s vypoulenýma očima „A próóóóóóóč to nechceš vědět?“.

11) Žasni nad dokonalostí přírody pokaždé, když projdeš kolem zrcadla a zahlédneš svoje vzdouvající se bříško. Nad tou samozřejmostí, kdy se miminko bez našeho přičinění vyvíjí a roste, zatímco se maminka může pohodlně usazená do sedačky ládovat čokoládou a sledovat svůj oblíbený seriál. Ach, ta příroda...

12) Chraň sebe i miminko. Proti všem a všemu, co ti není příjemné. Těhotenství není čas, kdy bys měla řešit cizí problémy. Otoč pozornost na sebe a své nenarozené dítě a pohybuj se pokud možno jen na vlnách, které ti dělají dobře. Máš jen devět měsíců na to, abys do svého miminka otiskla to nejlepší ze sebe, pak opustí tvoje tělo a půjde s ranečkem do světa.

13) Třetí trimestr je jako…no…neboj, už jdeš to finále. Vydrž, prťka, vydrž!

14) Nenech se zaskočit mateřskou intuicí. Já, vím, je to nové a silné, ale budeš-li jí naslouchat a upřednostňovat, před radami ostatních lidí, nemůžeš nikdy šlápnout vedle. Ne mysl, ale tvoje tělo otěhotnělo, tvoje tělo vytvořilo nového člověka a tvoje tělo ho i porodí. A ty pro to nemusíš vůbec nic dělat. Jen mu tiše naslouchej, pozoruj ho a vyjdi mu vstříc, když od tebe bude něco potřebovat.

15) Ačkoliv tomu teď možná nevěříš, tak na porod se budeš těšit. Je to dáno váhou miminka v bříšku, které udělá v posledních měsících z nastávající maminky lehce invalidní, otylou osobu s oteklými končetinami a třemi bradami, pohybující se houpavými pohyby rychlostí sto metrů za jeden den. Odnosit miminko do posledních dnů je opravdový olympijský výkon a nejedna nastávající maminka se těší, až se bude moci zase rozeběhnout jako laňka, její krok získá opět na svižnosti, bude se moct ohnout se a nazout si boty bez asistence druhé osoby, mluvit a nezadýchávat se a také, až se konečně nasouká zpět svých džínsů (o kterých chuděra ještě neví, že jestli bude rodit přirozeně, tak se už nejspíš nikdy nenasouká, protože se kyčle roztáhnout do šířky odpovídající Věstonické Venuši a veškeré, od patnácti let nasyslené šatstvo podědí zatím netěhotné kamarádky).

16) Veškeré rady ber s rezervou. Ačkoliv se mi to říká s těžkým srdcem, i tyhle moje rady ber s rezervou. Možná s ještě větší rezervou než rady všech ostatních. Víš, ono je úplně jedno, že je většina rad míněná dobře, ale je fajn si uvědomit, že nic jako návod na správný průběh těhotenství, porod ani výchovu neexistuje. Jedna maminka to dělá tak, druhá zase onak a třetí to před třiceti lety dělala ještě úplně jinak. Ale to je fuk. Vůbec na tom nezáleží. Dělej to tak, jak to vnímáš ty, že je nejlepší.

17) Nesuď ostatní maminky za to, že něco dělají jinak než ty.

18) A jedna veledůležitá rada na závěr: Neřeš blbosti dopředu. Vážně nemusíš mít ještě před porodem jasno, jestli tvoje dítě půjde ve třech letech do školky, jestli ho budeš očkovat proti encefalitidě a sama sebe přesvědčovat, že ho určitě nikdy!, nikdy!!, nikdy!!! nevezmeš do Mekáče, protože…

...ono to stejně bude všechno úplně jinak, než si teď myslíš. 
You Might Also Like

4 komentářů

  1. Stejně mě těhotenství a mateřství pořád strašně děsí, i když už mi táhne na třicítku. Vůbec se na to netěším a vidím jen ty negativní věci. Porod mi připadá jako šíleně děsivá záležitost a nějak nedokážu věřit svému tělo a psychice, že by se to dalo zvládnout...Ale co nadělám, jednou se tomu stejně asi nevyhnu. Tak třeba to nakonec nebude tak zlé, když dopředu mám ty nejčernější představy...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mateřství je krok do neznáma a to s sebou nese strach a obavy- to je přirozené a není třeba si to vyčítat. Třeba se to jednou tak nějak přirozeně zlomí ani nebudeš vědět jak :)

      Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...