Mé kosmeticky pomatené JÁ

ledna 14, 2019


Lahvičky s pipetami, půvabné skleněné flakónky, aluminiové tubičky a všelijaké jiné rozkošné kosmetické flaštičky, slibující věčné mládí a dokonalou pleť- toť moje prokletí. Ale co. Jsem jednoduše typická ženská. No, možná trošičku víc než typická. Možná by se dalo říci lehce pomatená typická ženská.

Ahoj, jsem Tereza a mám problém. 

Jsem posedlá hledáním dokonalého produktu v oblasti pečující kosmetiky.

V naší ložnici mám hrdě a v pravidelných řadách vyskládaný arzenál bojovníků za zdravou a hezkou pleť, který pravidelně hladím po uzávěrech a hezkými slůvky motivuji k lepším výkonům v hlubších vrstvách kůže.

Přiznávám se, že se přímo vyžívám v užívání pečující kosmetiky. Čím náročnější je použití produktu, tím hlasitěji vrním blahem. Ideálně, pokud se musí při jejich aplikaci tančit o půlnoci nahá na palouku za svitu měsíce. To úplně cítím, jak aktivní látky pronikají do bazální vrstvy a buňky začínají tvořit kolagen o sto šest.

Dobře, to trochu přeháním, ale s rukou na srdci musím uznat, že jsem opravdu lehoulince posedlá.

Nemyslete si ovšem, že jsem neznalý uživatel, slepě skupující nabídku kosmetického průmyslu bez rozmyslu. Že spontánně vlítnu do drogerie, parfumerie či internetového obchodu a už, už máchám kreditní kartou a plním košík. To se mi, prosím, stává opravdu výjimečně a za každý takový nákup bych si téměř vždy nejraději udělila políček.

Ve skutečnosti trávím hodiny a hodiny studiem a rešeršemi, na jejichž konci vždy doufám v objevení dokonalého kosmetického produktu. Pachtím se za  přeludem dermatologického zázraku, který bude tak chemicky čistý a přitom absolutně funkční, že mi při četbě jeho složení vytrysknou slzy dojetí metr daleko a výkřik protne ticho.

Ptáte-li se, jestli jsem takový zázrak našla…tak ne. Zatím. Ovšem hon za vysněným produktem stále trvá a nutí mě hledat dál a dál. Věřím, že kdesi mezi těmi tisíci nezajímavých krémů a sér, někde úplně vzadu, stojí sám a opuštěný a čeká na objevení. Zatím zkouším a hledám. A také dělám kompromisy.
Občas se sama sebe ptám:
Odkud se vzala tahle otravná obsese?

Tuším, že tuhle odchylku od středu nastartovala moje krátká kariéra v dermatologicko-kosmetické firmě, která mě donutila otočit vzad stylovou lahvičku naplněnou tajuplnými ingrediencemi. Zaostřit lupou na směs ingrediencí a ponořit se do, pro mě doposud neznámých, chemických vod a biologických procesů.

Diagnózu šťourala následně prohloubilo těhotenství, u kterého jsem velmi pečlivě zvažovala, jaký chemický koktejl si vetřu do kůže a kterému se vyhnu obloukem. Každý jediný kosmetický produkt své „krémíčkové“ sbírky jsem proto důkladně otestovala a ponechala si jen ty flakónky, které byly chemicky přívětivé a neslibovaly iritace, ukládání nežádoucích látek v orgánech, případně hormonální změny či jiné bonusy.

Nebyla to jednoduchá cesta k (relativně) čistému kosmetickému šatníku. Už jen z toho důvodu, že moje kosmetické JÁ neustále šilhá okem na východ, konkrétně tedy do Koreje.

Víte, Korejci jsou vyhlášení mistři v inovativních přístupech ke kosmetice a ničeho se nebojí. Dokonce ani navrstvit deset produktů na pleť a tvářit se, jak je to super a jak byl smysl jejich života naplněn.

No, a protože se tvářili vážně přesvědčivě, tak se přiznávám, že jsem mu dala šanci a následně podlehla také. V decentnější míře, ale i tak.

V mojí sbírce proto najdete odličovače, čističe, tonika, esence, séra, krémy i oleje. A většinou to všechno najdete i na mém obličeji. 

Věřte, že najít takové množství produktů, které by spolu dobře spolupracovalo, vzájemně neanulovalo svoje funkce a jednoduše šlo spolu ruku v ruce k lepším zítřkům, není hračka. Takový přístup si žádá hodiny studia, aby si ve výsledku člověk s pocitem výsostného zadostiučinění plácl na pleť sadu matlátek a v tichosti, s blaženým výrazem ve tváři, naslouchal, jak se účinné látky v jeho pleti dohadují, která z nich je účinnější.

A tak už asi tušíte, že jsem v kosmetice vybíravá. Dokonce velmi vybíravá. Jsem hnidopich a šťoural. Snílek a věčně nespokojený brbla.

Jenomže každému se občas stane, že má třeba narozeniny a tu už může sledovat, jak za kliku vchodových dveří berou početní gratulanti a s dobrým úmyslem a s přáním pevného zdraví na rtech, vkládají do rukou oslavence balíček plný kosmetiky.


...jenomže, jsem-li tím oslavencem já...

Ou...

...kdyby ti chudáci jen tušili, co je čeká...


(konec první části)


You Might Also Like

2 komentářů

  1. Jo, kosmetika, s tou je to opravdu těžké. I když už mi táhne na třicítku, moje pleť stále připomíná poďobaného teenagera. Vyzoušela jsme už všechno možné, ale je to pořád stejné. Asi taky nikdy nenajdu zázračný kosmetický produkt.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Najdeš! Musíme tomu věřit a nepodlehnout zoufalství :D

      Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...