Mé kosmeticky pomatené JÁ (II.část)

února 04, 2019

Kdybych čas, který věnuji studiu aktivních látek v kosmetice, věnovala vaření a pečení, byla by moje rodina již morbidně obézní. Kdybych ten samý čas napřímila směrem ke studiu šití, možná že by moje dcera dávno mohla pobíhat v líbezných šatečkách po domě, místo toho, aby se na šicí stroj pokojně snášela vrstva prachu.


Jenomže to jsou samá „kdyby“ a pravda je, že ani jedna činnost mě nenaplňuje tak, jako hon na pečující kosmetiku. A tak, vyskytne-li se časová díra v nabitém denním programu, kdy mě nikdo nepotřebuje, nikdo si nežádá čistou plenu, svačinu, pitíčko či asistenci při hře s plastelínou, utíkám do světa glycerinu, tocopherolu a bambuckého másla, ve kterém se blaženě rochním, dokud mě z něj nevytrhne řev dítěte a není mě opět třeba v běžné realitě.

Někdy se uklidňuji představou, že každý máme zálibu, s kterou dobrovolně a s požitkem nesmyslně zabíjíme volný čas, nebo se mýlím?

✤✤✤

V minulém příspěvku jsem nakousla, že se mi občas stává, že tato záliba nepříjemně sklouzává za slušnou hranici hnidopišství, skoro až k branám nevděčnosti. A to především ve chvíli, kdy se ke mně nějaký ten kosmetický vylepšovák dostane darem. Když mi nic netušící gratulant vkládá do rukou  balíček kosmetiky ovázaný růžovou stužkou a přeje pevné zdraví. Právě v ten moment ve mě převáží pocit nedůvěřivosti a podezření. Pravda, stydím se za tenhle neblahý povahový rys, ale nemohu si pomoct. 

Pevné zdraví?!

„No to se na to podíváme, co za chemický zázrak mi nabízíš, že mi přeješ pevné zdraví?! Jestli to myslíš vážně, jistě ve složení nenajdu látky potenciálně nebezpečné, že? Není to náhodou právě to krásně červené, otrávené jablko pro Sněhurku? No, uvidíme…však uvidíme.“

✤✤✤

Darovanému koni se na zuby nedívej, říká se. Ale cožpak to lze?

Copak je možné přijmout darovaný kosmetický kousek do své sbírky, aniž by člověk takto postižený, očima nevyhledal výpis ingrediencí a nahlas jej nezačal hodnotit?

Vždyť je to stejné, jako kdybychom chtěli po paní květinářce, která dostane k narozeninám kytičku, aby prostince zvolala: „Jejdamane, to je ale krásná kytka!“ Nene, to si spíš umím představit, že naše paní květinářka zvolá: „No né, alstromerie čili boubelka z čeledi liliovitých, to je ale krásná cibulovina!“

Kdepak, když deformace dojde příliš daleko, není cesty zpět.

A tak už asi tušíte, že když mi přistane v ruce nová, dosud neprozkoumaná lahvička s elixírem mládí, jsem jako malý Jarda a i kdybych stokrát chtěla, stejně po obdržení kosmetického produktu, pěkně nepoděkuju (no i když to asi ještě ano), neotevřu ho, nenasaji vůni, neřeknu „Jé, to krásně voní, to bude prima krémíček“ a plác s ním na obličej.

Ne, ne, já jako ten největší hnidopich a šťoural otáčím lahvičku vzad a začínám nahlas studovat složení a přivádět dárce do rozpaků: 

 • Minerální olej? Vážně? Prosím tě, kolik to stálo, když je to nacpaný nejlevnějším syntetickým olejem? 
 • Hm…hm…kyselina hyaluronová je až za parfemací? HA, HAHA….HAHA.
 • Aha, triethanolamine, tak to jsi mě nepotěšil. 
 • Silikony? Tak jasně, že má tenhle krém vyhlazující účinky, když jimi přetéká. 
 • Kokosový olej mi ucpává póry, ale i tak dík. 
 • Parabeny? Tak si ten sprchový gel zase vezmi zpátky, jo?
 • Nano! Víš, že se vedou studie o tom, jestli se to nedokáže dostat až do krve? Chci to riskovat? Já ti nevím… 
 • A benzyl salicytate? Tak to tady někde bude i nějaká kyselinka, ne? No tááák, kde jsi? Á mám tě, tady jsi, potvůrko. 
 • Retinol? Ty nevíš, že jsem těhotná/kojím? Ustup Satane!
 • Jé, vitamin C! Ale v jaké koncentraci? 2%, 5%, 20%? Proč to hergot nikdo neví?? Proč tady nikdo nic neví???
 • Slunečnicový olej na druhém místě v krému za dva tisíce? TO-NEMŮŽOU-MYSLET-VÁŽNĚ! Na, vezmi si to a běž to vrátit, ať ti dají peníze zpět. Pfff, podvod.

Je to špatný, já vím. A navíc teď vypadám ve vašich očích jako pěkná megera, ale věřte mi, že to není vždy jen zlé.
Stejně tak jako se některým ingrediencím vyhýbám, jiné vyloženě vyhledávám a když jsou navíc ve slušné koncentraci, jsem i nad těmi nechtěnými občas ochotná přimhouřit oko.

Proto se také dárci může stát, že otočím krabičku a… 

 • Resveratrol? Olalaáááá, tady se někdo vyzná.
 • Božínku, squalane na třetím místě?! Tisíceré díky! 
 • Několik různých velikostí molekul kyseliny hyaluronové? Jsi můj hrdina!
 • Niacinamid? Jak jsi tohle mohl vědět? 
 • Cokoliv fermentovaného? Došla mi slova a dojetím ukápla slza. 
 • Bez parfemace? Ty víš, jak na mě, hehe. 
 • Šnečí sliz? Vrchol blaha.
 • Peptidy? Dovol, abych tě tady přede všemi objala! 

Jelikož jsem si vědoma svojí slabé stránky, mám v plánu s tím něco udělat. A už vím dokonce co.

Seznam.

Napíši si seznam darů na několik následujících let zahrnujících především knihy, květiny nebo domácí marmelády, protože k nim si opravdu jen přivoním a řeknu: 

„Jé, to krásně voní, to je príma!“


Mějte krásný den.You Might Also Like

9 komentářů

 1. Přijde mi jako velká hloupost darovat kosmetiku. Tu si opravdu každá žena musí vybrat sama, správně se trefit do vkusu a požadavků je téměř nemožné. Když se nad tím zamyslím, tak jsme asi nikdy žádnou kosmetiku od nikoho nedostala. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Tak to jsi šťastlivec. Ale vsadím se, že jsi určitě někdy dostala nějaký jiný "úžasný" dáreček, nad kterým jsi musela prokázat svůj herecký talent, abys nezranila dárcovo srdéčko ;)

   Vymazat
 2. Tvá barva rtěnky prozrazuje něžnou hravost, tolik vítanou v posteli!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, konečně si toho někdo všiml! :D ...jenom teda nevím jaké rtěnky?!

   Vymazat
 3. Zaujal mě šnečí sliz. :D Žjůva, do čeho se používá?
  Osobně taky nejsem z darované kosmetiky nadšená, i když z jiného důvodu: štvou mě zbytečné plasty. Na mytí používám tuhé mýdlo, nepotřebuju tekuté. Šampon mám svůj oblíbený, takže darovaný šampon, který se jen tváří jako něco super-prospěšného, mě nenadchne. A podobně. A tak přemýšlím, jak to okolí vysvětlit, abych nebyla nepříjemná, přece jen mě jenom chtějí potěšit. Co ty, přišla jsi na nějaký nenásilný způsob? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Báro, šnečí sliz je úžasná, byť lehce lepkavá (prostě sliz, no...) ingredience, která je fajn na hydrataci pokožky. Takže je vhodná do esencí, sér i krémů. Anebo je tu nejlevnější a maximálně ekologická verze - nechat si přejet slimákem po obličeji (což teda nedělám, ale jak říkám, ta možnost tu je :D). K Tvé otázce - nepřišla. Snad jen velmi nevhodně naznačit dárci, který se chystá na nákup daru, že máš SVŮJ OBLÍBENÝ ŠAMPÓN, ještě nenápadněji mu ho strčit pod nos, aby viděl, jak vypadá a nakonec mu vložit do ruky adresu obchůdku, ve kterém šampón sežene. Sice si tenhle postup žádá jistou dávku drzosti, ale zase bude o jedno nedorozumění na světě méně ;)

   Vymazat
  2. Vida, díky za vysvětlení! Je po dešti, tak jdu sbírat slimáky. :D
   A pokusím se tak nějak zapůsobit na okolí, i když představa mé mamky, jak nakupuje v bezobalovém obchodě přírodní šampon, mi přijde jako ze sci-fi. :)

   Vymazat

Prosím, zde zanechte zprávy a buďte zdrávi ♡

Se může též líbiti...

Pan Paprika

Můj muž je Maďar. A s Maďary se to má tak, že jim v žilách koluje pálenka a místo lymfy mají paprikový krém. Uvažujete-li o tom, že si ...